1 karat tektaş pırlanta fiyatı

Pırlantalar ve 1 karat tektaş pırlanta fiyatı dahil olarak ürün fiyatlarında bir  standart gözlemlemek oldukça zordur. Çünkü fiyat  mücevherin değişken olan kalitesine bağlı olarak değişir. Mücevherler veya tektaşlar genel kalite ortalamasında birbirine yakınsa fiyat farkı azalır. Pırlantanın fiyatını etkileyen birçok faktör vardır ve bu faktörlerin her biri pırlantanın değerini belirler.

1 Karat Tektaş Pırlanta Fiyatı

1 Karat tektaş pırlantanın fiyatı aşağıdaki kriterlere göre değişiklik gösterir.

1 Karat Tektaş Pırlantanın Fiyat Faktörleri

  • Karat Ağırlığı

Pırlantanın karat ağırlığı, bir pırlantanın fiyatını en çok etkileyen faktördür. Pırlantanın ağırlık ölçütü karat’tır. Tektaşın büyük olması pahalı olduğu anlamı taşır. Ancak, daha büyük bir pırlantanın fiyatı daima doğru orantılı olarak artmaz. Örneğin, 1 karatlık bir pırlantanın fiyatı, 0,90 karatlık bir pırlantadan daha az olması mümkündür. Sonuç olarak durum doğrudan kalite sınıfı ile ilgilidir.

  • Renk

Renk, bir pırlantanın fiyatını belirleyen bir diğer önemli faktördür. Pırlantalar genellikle renk skalasında D’den Z’ye kadar derecelendirilir, D renkli pırlantalar en az renkli (renksiz) pırlantalar iken, Z renkli pırlantalar en çok renkli (sarı renkler) pırlantalar olarak kabul edilir. Renksiz pırlantalar daha değerlidir ve dolayısıyla daha pahalıdır.

  • Berraklık

Pırlantanın berraklığı da fiyatını etkileyen bir faktördür. Pırlantaların içinde ince çizgiler, kabarcıklar ve diğer küçük kusurlar vardır. Kusurlar nitelendirildikten sonra taşın hangi berraklık seviyesinde olduğu kararlaştırılır. Pırlantalar genellikle iç kusurları olmadığında daha değerlidir ve daha pahalıdır.

  • Kesim

Pırlantanın kesimi, pırlantanın ışığı nasıl yansıttığını ve ne kadar parlak olduğunu belirleyen bir faktördür. Kesim, pırlantanın aslında ne kadar iyi parladığı ve ne kadar güzel göründüğü ile ilgilidir. İyi kesimli bir pırlanta daha parlak ve daha çekici görünecektir. Kesim kalitesi, pırlantanın fiyatını etkileyen önemli bir faktördür.

1 Karat Tektaş Pırlanta Fiyatı

1 karat tektaş pırlanta fiyatı

1 karatlık tektaş pırlantanın fiyatı yukarıda açıkladığımız etkenlere bağlı olarak değişir. Ancak, genel olarak konuşursak, 1 karatlık bir tektaş pırlantanın fiyatı 3.000 ile 10000 dolar arasındadır. Tabii ki, çok daha yüksek fiyatlı pırlantalar da mevcuttur, ancak bu fiyatlar genellikle birkaç karatın üzerindeki pırlantalar için geçerlidir.

Pırlantanın Sertifikası

Pırlantanın sertifikası, pırlantanın kalitesini doğrulayan ve fiyatını etkileyen bir faktördür. Çok tercih edilen ünlü laboratuvarlar vardır. GİA, HRD, IGI gibi şirketler bunlara örnektir. Bu firmalar pırlantaları sertifikalandırır. Bu sertifikada pırlanta ile ilgili olması gereken tüm bilgiler mevcuttur. Sertifikalı pırlantaların biraz daha yüksek fiyatta olması doğaldır çünkü sertifika maliyeti mevcuttur.

Pırlanta Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta alırken, pırlantanın kalitesini ve değerini belirleyen faktörleri anlamak önemlidir. Ayrıca, güvenilir bir pırlanta satıcısından alışveriş yapmak da önemlidir. Sertifikası olan pırlantaların tercih edilmesi de önerilir. Ayrıca, pırlantanın kesimi, renk ve berraklığı gibi faktörlerin, karat ağırlığından daha önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Sonuç olarak, 1 karat tektaş pırlanta fiyatı, pırlantanın kalitesine ve özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Pırlantanın karat ağırlığı, renk, berraklık ve kesimi, pırlantanın fiyatını belirleyen temel faktörlerdir. Sertifikası olan pırlantaların tercih edilmesi ve güvenilir bir satıcıdan alışveriş yapmak önemlidir.

Tektaş Pırlanta Fiyatları İçin Tıklayın