D renk pırlanta; tüm pırlantalar arasında en değerli, en parlak ve nadir bulunan çeşit olarak öne çıkıyor. D renk pırlanta nedir ?  Özellikleri diğer pırlanta sınıfında bulunan taşlardan ayrı olarak değerlendirilip kullanıcılarınada ayrıcalık katacak bir mücevher sınıfındadır. Mali değeride diğer renk sınıfındaki taşlara göre daha pahalı olan D renk pırlantalar, eşsiz ışıltısıyla âdeta büyülüyor. 

D Renk Pırlanta Nedir D Renk Pırlanta Özellikleri

Pırlantada Rengin Önemi 

Kaliteli bir pırlanta satın almak istiyorsanız, 4C olarak bilinen şu kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor: 

  • Color (Renk) 
  • Carat (Ağırlık) 
  • Clarity (Berraklık) 
  • Cut (Kesim) 

Bunların hepsi, pırlantanın değerini belirleme noktasında büyük önem taşıyor. Özellikle renk, pırlanta fiyatlarını doğrudan etkiliyor. 

Pırlanta renk skalası, Diamond kelimesinin baş harfi olan D’den başlıyor. Bu skalada E, F, G, H gibi farklı renk derecelendirmeleri bulunuyor. H rengine kadar olan seviye beyaz sınıfında pırlanta olarak kabul edilir. H renk sonrası skaladaki renkler Z’ye kadar uzanıyor. 

Pırlanta renkleri (GIA) (HRD) (IGI) gibi şirketler tarafından sınıflandırılmış olup, D-Z arası derecelendirme tüm dünyada pırlanta renk standartı olarak kabul ediliyor. 

Pırlanta Renklerinin Anlamları Nelerdir? 

  • D Renk Pırlanta 

En yüksek dereceye sahip pırlantalar, D renkli pırlanta çeşitleridir. Işığı etkili bir şekilde yansıtır bu nedenle görüntü etkileyici derecede farklıdır. Ancak görüntünün güzelliğini önemli bir berraklık kusuru olumsuz etkiler. Mükemmel parlaklığa sahip bir tektaş istiyorsanız tercihinizi D renk pırlantalardan yana kullanmalısınız çünkü pıralantada d renk eşsiz bir beyazlık ve farklılığın simgesi.

  • E-F Renk Pırlanta 

Ekstra beyaz kategorisinde bulunan bu pırlantalar da renksiz görünürler. Fakat D pırlanta gibi tamamen renksiz değildirler. Yalnızca taş bilimcilerin (gemologların) fark edebileceği şekilde çok hafif renk barındırırlar. 

  • G – J Renk Pırlanta 

Çok az renk tonu içerir. Fiyat bakımından cazip, kalite açısından da gayet iyidir. 

  • K – M renk Pırlanta 

Bu seviyede renk kolaylıkla ayırt edilir. ‘Beyaza yakın’ kategorisindedir. Fiyatı diğer renk pırlantalara kıyasla daha ucuzdur. 

  • N-R Renk Pırlanta 

Bu taşların az açık sarılıkta bir rengi vardır. Küçük pırlantalarda bile renk belirgindir. 

  • S – Z renk pırlanta 

Bu pırlantalarda sarı renk belirgindir. Ancak bu renklerde bulunan pırlantalar üretilen mücevhere bağlı olarak kullanıldığında oldukça güzel görünmektedir. Sonuç olarak genel olarak bakıldığında beyaz pırlanta taşların pırlanta tektaş ve takı setlerinde daha çok tercih edildiği bilinmektedir.

D renk pırlanta nedir sorusuna cavap almak ve diğer pırlanta çeşitlerini inceleyip en avantajlı fiyat tekliflerimizi değerlendirmek için sertifikalı ürün koleksiyonumuza göz atabilirsiniz. Aynı zamanda farklı kesim tarz, ağırlık, ve modelleriyle çeşitlilik gösteren pırlantalar arasından kendiniz ve sevdikleriniz için en özel modeli seçebilirsiniz. 

Pırlanta Tektaşlar İçin Tıklayın