Doğal elmas nasıl anlaşılır? Sorusuna cevaben pek çok test yöntemi mevcut. En değerli taşlardan biri olan elmasın gerçek mi sahte mi olduğunu bu yollarla anlamak mümkün. 

Doğada elmasa benzer birçok taş vardır. Bu taşlar uzman gözüyle ayırt edilirler, fakat sizlerin anlaması için de bazı teknikler mevcut. Elmas diye farklı bir taşa para vermemek için, alacağınız elmasın doğallığını teyit etmeniz gerekiyor. 

Gerçek elmas taşları, üzerinde karbon izleri taşıyor. Sahte taşlarda ise buna rastlanmıyor. 

Elmas ve Pırlanta Aynı mı? 

Evet, temelde aynıdır. Fakat pırlanta bir kesim modelidir. Ham elmastan yuvarlak kesime dönüştürülen taşa pırlanta denir. İşte bu kesim şekline pırlanta ismi verilmiştir. Pırlanta biçiminde kesilmeyen taşlara ise ‘gül kesimi elmas’ denir. Bunların külâh bölümü yoktur. Pırlantaya göre ışığı daha az yansıtırlar. 

Orijinal Elmas Nasıl Anlaşılır? 

Bunun için elmas test cihazları geliştirilmiştir. Bu cihazlar taşın elmas mı, yoksa başka bir şey mi olduğunu kolayca tespit edebiliyor. Eğer taş, elmas çıkarsa cihaz ses ve ışık ile uyarı veriyor. Fakat elektrik ve termal iletkenliği kullanarak test yapan bu cihazlar her zaman %100 doğru sonuç göstermez. Bu nedenle ucuz elmas test cihazlarında hata ihtimâli yüksek, dikkatli olmak gerekir. Yüksek teknolojiye sahip, daha çok laboratuvarlar tarafından kullanılan profesyonel cihazlar mevcuttur ve hata payları yoktur.

Tabii ki herkesin bu cihazlara ulaşma imkânı bulunmuyor. Üstelik böyle bir cihaza sahip olsanız bile sürekli yanınızda taşımanız imkânsız. 

İşte, elması diğer taşlardan ayırt etmenize yarayacak bazı etkili yöntemler: 

Kağıt ile Gerçek Elmas Nasıl Anlaşılır? 

 • Boş kağıt parçasına kurşun kalem ile bir çizgi çizin. 
 • Elinizdeki taşı çizginin üzerine yerleştirin. 
 • Ve çizginin nasıl göründüğünü gözlemleyin.
 • Eğer görebiliyorsanız o taş elmas değil demektir. Eğer doğal elmas olsaydı, çizginin üstüne yerleştirdiğinizde o çizgi gözükmezdi. 

Kalem ile Doğal Elmas Nasıl Anlaşılır? 

 • Bir taşın elmas olup olmadığını kesinleştirmek istiyorsanız, onu kalemle çizmeye çalışın. 
 • Gerçek elmasları ve pırlantaları kalem yardımıyla çizmek mümkün değildir. Bunları dişinizle, bıçakla veya herhangi bir âletle de çizemezsiniz. Elmas, kendi yapısı hiç zarar görmeden herşeyi çizecek dayanıklılığa sahiptir . Ancak doğal bir elması yalnızca başka bir elmas çizer. 
 • Zirkon taşlarda durum farklıdır zamanla kolaylıkla çizilip deforme olurlar. 

Su Testi ile Elmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? 

 • Bir bardağı suyla doldurun. 
 • Taşı içine bırakın. 
 • Dibe çöküyorsa o, doğal bir elmastır. Çünkü gerçek elmasların özgül ağırlığı yüksektir ve o yüzden suda batar. Ancak sahte elmas bardağın ortasında kalır veya su yüzeyine çıkar. 

Buğu Testi ile Sahte Elmas Nasıl Anlaşılır? 

 • Elması ağzınızın önüne getirin.
 • Nefesinizi verin. (Bir aynaya nefes verir gibi.) 
 • Üzeri birkaç saniye boyunca buğulu kalırsa muhtemelen o taş gerçek bir elmas değildir. Hakiki elmas, kolaylıkla buğu yapmaz. Çünkü nefesten gelen ısıyı hemen dağıtır.
 • İyice emin olmak için birkaç kez daha nefesinizi verin. Üstünde su damlacıkları birikiyorsa anlayin ki elinizde sahte bir elmas tutuyorsunuz. Gerçek elmas olsaydı berrak ve buğusuz kalmaya devam ederdi. 

Mazonite ve Gerçek Elmas Nasıl Anlaşılır? 

Mazonite, laboratuvar ortamında elde edilen bir taştır. Bunu doğal elmastan, ancak uzmanlar ayırt eder. 

Elmas olması için taşın içine bakıldığında berrak, yansımasız ve net bir görüntünün olması gerekir. Aksi halde mazonite olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle inceleme yaparken son derece dikkatli olmak gerekir.

Öte yandan elmas parlaklığı cam parlaklığına göre daha ışıltılıdır. Fakat bu, uzman olmayanların fark edebileceği kadar belirgin değildir. 

İşinizi garantiye almak istiyorsanız yapmanız gereken şey, profesyonel ve güvenilir bir kuyumcu tercih etmektir. Sertifikalı ürün çeşitleriyle Star Kuyumculuk, orijinal ve sıradışı pırlanta modellerinin doğru adresidir. 

%100 doğal elmasları ince işçiliği ve üstün kalitesiyle işleyerek sanat eserine dönüştüren Star Kuyumculuk, gerçek elmasın zarafetini bütün ürünlerine yansıtır. Size de tarzınıza uygun pırlanta seçimi ile kendinizi ödüllendirmek veya sevdiklerinize paha biçilmez bir hediye vermek kalır.

Star Kuyumculuk Mücevher Ürünleri İçin Tıklayın