Evlenirken hangi tarz pırlanta seçilmeli? Sorusunun cevabı gelin adayının tarzına bağlıdır. Eğer gösterişli tasarımlardan hoşlanıyorsa daha büyük taşlı modellere yönelebilirsiniz. Minimal bir tarza sahipse küçük taşlı tektaş yada minimal taşlı vintage yüzük modellerini değerlendirebilirsiniz. Eğer tarzına bağlı bir fikriniz yoksa tektaş yüzükler daha doğru bir tercih olabilir. Ayrıca parmak yapısı ve ölçüsü de önem taşıyan farklı bir konudur. Alacağınız ürüne karar verirken bütçenizi de göz önüne alarak en uygun ürünü tercih etmelisiniz.

Hangi Tektaş Modelleri Tercih Edilmeli? 

Eşiniz bu yüzüğü uzun bir süre belki de bir ömür parmağında taşıyacak, bu nedenle doğru ürünü tercih etmeniz önem arz eder.

Yuvarlak kesim pırlantalar evlilik teklifleri için pırlanta yüzük seçimi yapanların gözdesi. Bunun yanı sıra oval, prenses, emerald kesim gibi tektaşlar da oldukça popüler yüzüklerdir.

Takoz ve tel tırnak tektaş modelleri daha çok tercih edilen modellerdir. Bu modeller farklı formasyonlara girerek çeşitlilik sunmaktadır ancak tektaş modellerinin bunlarla sınırlı olduğunu düşünmeyin. Beğeneceğiniz daha birçok pırlanta yüzük modeli bulunmaktadır.

Hayat arkadaşınızın elini bir ömür boyu bırakmamaya söz verirken, o ele pırlanta tektaş yüzüğün büyüleyici zarafetini armağan etmek özel bir an olacak.

Evlilik teklifi için pırlanta tektaş nasıl seçilir? Diye merak ediyorsanız, işte bilmeniz gerekenler… 

Berraklık 

İhtişamlı, büyük bir yüzük mü istiyorsunuz? Bütçe olarak fiyatı dengelemek adına daha büyük karat ve yüksek renk seçip, berraklığı da daha düşük seçerek ürün fiyatını bir miktar düşürmeniz mümkün. Yüzüğün berraklığını “P” berraklık seviyesi dışında çıplak gözle ayırt etmeniz pek mümkün değil. O nedenle bunu alışveriş yapacağınız kuyumcuya danışmalısınız.  Tabi ki bütçe sorununuz yoksa hem renk hem de berraklık olarak kısıtlama yapmanıza gerek yok. 

Pırlantada içsel olan çizik, bulut, nokta gibi kusurlar ışığın yansımasını ve yüzüğün berraklığını etkiliyor. Bu konuda hataya düşmemek, pırlanta berraklığını ölçümlemek için kullanılan harf kodlarını bilmelisiniz: 

 • IF: Kusursuz 
 • VVS: Çok çok küçük lekeli
 • VS: Küçük lekeli
 • SI: Az lekeli
 • P: Lekeli 

Renk 

Pırlanta yüzükler renksiz olanlardan sarı tonlu olanlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Eşsiz beyaz rengine (yani en yüksek D rengine) yaklaştıkca pırlantanın değeri yükseliyor. 

Evlilik teklifi için D,E seviyesi eşsiz beyaz F,G seviyesi nadir beyaz H seviyesi ise beyaz sınıfında kalmaktadır. H renginden aşağı doğru sarımtrak ton belli olmaya başlar. Eğer renk sizin için önemli bir detaysa L rengi sizin için sınır olmalıdır. Bunun nedeni bu renk seviyesi sonrası sarı tonun ciddi oranda göze gelmesidir.

Karat 

Yüzüğün ağırlığı anlamına gelen karat, fiyatı doğrudan etkiliyor. İdeal tektaşların karat aralığı 0.30 ile 0.99 arası değişiklik gösteriyor. Bütçe sorunu olmayan kişiler daha büyük karatlı ürünleri de tercih etmektedir. Ayrıca kalite verilerinde denge kurarak karat miktarını yükseltmeniz mümkün. Kısıtlı bir bütçeniz varsa 0.10 ile 0.20 arasında karat değerine sahip olan yüzükleri de tercih edebilirsiniz.

Kesim 

Evlenirken pırlanta seçimi nasıl olmalı? Diye düşünenlerin kendini belli tarzlarla sınırlamasına gerek yok. Çünkü alternatif bol.

Kesim pırlantanın görüntüsünü en çok etkileyen detaylardan biridir. Bu nedenle iyi işçilikle kesilen bir pırlantanın ışık kırılımı kusursuz olacaktır. Tabi görüntünün iyi olmasında berraklığın etkisini de ekleyelim. 

Pırlantanın kesimleri Excellent, Very Good, Good, Fair olarak farklı kalite sınıflarına ayrılmıştır. Bu kesim verileri taşın alacağı ölçümsel değerlerin karşılığıdır. Taşın tabla, taç, kemer, külah kısmı genel ölçüm değerlemesi sonrasında karşılık gelen kesim verisini alır. 

Kesim çeşitlerinde ise; Yastık, Kalp, Markiz, Damla, Oval, Prenses gibi kesim çeşitleri birçok tektaş modellerinde kullanılmaktadır. Bu kesim modelleri tektaş olmasının yanı sıra çok taşlı minimal pırlantalarla da üretilmektedir.

Evlenirken Hangi Tarz Pırlanta Seçilmeli? 

Bu bilgilerden sonra, evlenirken hangi pırlanta seçilmeli? Diye soranlara ilham olması açısından şu önerilerde bulunabiliriz: 

 • Klasik model dört tırnaklı yüzükler evlilik teklifi için tektaş pırlanta seçimi alanında öne çıkıyor. 
 • İnce tırnaklı yüzük modelleri üzerindeki taşı öne çıkarıyor. Yüzükte bulunan taş biraz daha mütevazi ise, kalın tırnaklı modellere yönelmek daha doğru. Böylece montür pırlantayı destekleyecek ve pırlantanın daha büyük görünmesini sağlayacak. 
 • Düz, motifsiz tektaşlar asil ve nahif görünümüyle evlilik tekliflerinin ayrılmaz bir parçası.
 • Baget pırlanta yüzükler de evlenirken en sık başvurulan modeller arasında. Nişan yüzüğü olarak da yaygın bir şekilde tercih edilen bu modeller göz kamaştıran duruşuyla her parmağa yakışıyor!
 • Gösterişli fakat uygun model isteyenler pırlanta coronet yüzük çeşitleri ile çözüme kavuşuyor. Bunlar su damlası, oval, baget gibi farklı şekillerde karşımıza çıkıyor.
 • Her kadın yüzüğünün taşını göstermekten, bununla övünmekten hoşlanır. Dolayısıyla imkânı olanların büyük taşlı pırlantalardan birini tercih etmesi önerilir.
 • Kubbe biçimindeki özel kesim, taşa daha parıltılı bir görünüm veriyor. Modeller arasında karar vermeye çalışırken bu detayı unutmayın. 

Sonuç olarak pırlanta tektaş evlilik teklifi, yıldönümü ve benzeri özel zamanların baş aktörü. Evlilik teklifi için tektaş pırlanta yüzük seçimi şart değil, beştaş yüzüklerin de en az tektaşlar kadar iddialı olduğunu söyleyelim. Öyleyse şimdi, biricik aşkınıza lâyık en doğru pırlanta modelini bulmanın tam vakti! 

Pırlanta Yüzük Çeşitleri İçin Tıklayın