IGI Sertifika Nerenin Sertifikasıdır? Sorusu sıklıkla araştırılır. Elmas, renkli taş ve mücevher sertifikasyon kuruluşu olarak bilinir. Ana ofisleri Belçika Antwerp’dedir. 1975 yılında kurulan IGI dünya çapında büyük marka değerine sahip Gemoloji Laboratuvarıdır.

Ham elmas farklı karat ve kesimlere dönüşür tabi burada elmasın şekli önemlidir çünkü şekil kesimde karat kaybı açısından ham elmasta en önemli konudur. IGI gibi şirketler elmasın sertifikasını verir. Pırlantaları iki grup olarak düşünebiliriz, uluslararası sertifikalı pırlantalar ve açık pırlantalar.  Açık (yani sertifikasız) pırlantalar laboratuara girmemiş laboratuvar tarafından sınıflandırması yapılmamıştır. Uluslararası sertifika ise pırlantanın kimlik almış hali olarak tanımlanır. Taşın niteliği, sertifikada yazan değerler olduğu firma tarafından netleştirilmiştir. Şimdi firma ile ilgili detayları size anlatalım.

IGI Sertifika Nerenin Sertifikasıdır?

IGI (International Gemological Institute) – (Uluslararası Gemoloji Enstitüsü). Robert Perlman tarafından kurulmuştur. Ana üssü Belçika olsa da dünyanın pek çok noktasında ofisleri vardır. New York, Hong Kong, Mumbai, Bangkok, Tokyo, Dubai, Tel Aviv, Toronto, Los Angeles, Kolkata, Yeni Delhi, Surat, Chennai, Thrissur, Ahmedabad, Şangay ve Cavalese gibi bölgelerdeki ofisleri ile bilinirler. 

IGI Pazar Konumu 

International Gemological Institute elmas ve tüm değerli mücevherlerin sertifikalandırıldığı büyük isme sahip bir laboratuar olduğu için oldukça değerlidir. Bu nedenle IGI bu tarz taşların değerlendirilmesinde uluslararası tüm alanlarda kabul görmüş bir kuruluş özellikle de 1975 yılından bu yana hizmetler veriyor olması da önemini gösteriyor.  

IGI çalışma prensibi tamamen bağımsız bir derecelendirme üzerinden işlemektedir. Şirketin sertifika güvenilirliği global alanda geçerlidir. Bu nedenle elmas sertifikasında akla gelen ilk şirketler arasındadır. Hizmet ağı son derece geniş bağımsız derecelendirme raporları, renkli taş raporları, tanımlama ve değerlendirme raporları, elmas kimlik doğrulama ve menşe onayları, taşın kemerine lazerle pırlanta referans numarası yazma gibi faaliyetler her ofislerinde verilir.  

Sonuç olarak sertifikasyon için IGI ile yapacağınız çalışmalarda her türlü mücevherinizin değeri ortaya çıkacaktır. IGI (International Gemological Institute) elmas başta olmak üzere tüm değerli taşlarda çalışma yapacak yetkiye sahiptir. 

IGI Sertifikalı Tektaş Pırlantalar İçin Tıklayın