Kaliteli pırlanta nasıl olur? Sorusunun yanıtı sertifikasından işçiliğine pek çok ayrıntıyı içeriyor çünkü detayları fazla olan değerli bir taş. Pırlanta pahalı ve değerli bir taş olduğu için seçim süreci büyük hassasiyet gerektiriyor. Bu nedenle fiyat karşılığı kalite değerlendirmesini bütünüyle ele almanız gerekiyor.

Kaliteli pırlanta nasıl olur sorusunun cevabını almak için sertifikasını incelemke yeterli çünkü pırlantanın hangi kalitede olduğunu ifade eden tüm kriterler sertifikada mevcut. Ayrıca bu pırlantanın güvenilirliğini ortaya koyan bir belgedir çünkü pırlanta için her yerde geçerli bir kimlik vazifesi görür. 

Kendinizi ya da sevdiğiniz kişileri mutlu etmek amacıyla pırlanta almayı planlıyorsanız hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini birazdan öğreneceksiniz. 

Kaliteli Pırlanta Nasıl Anlaşılır? kaliteli pırlanta nasıl olur

Öncelikle piyasa araştırması yapın ve ortalama fiyat bilgisi edinin. Eğer bir pırlanta piyasaya göre çok ucuz fiyattan satılıyorsa anlayın ki gerçek pırlantanın niteliklerinde değildir. Yada pırlanta size sunulandan kalite olarak aşağı yönlü daha farklı bir sınıftadır.

İşte hakikisiyle sahtesini birbirinden kolayca ayırt etmenize yarayacak kaliteli pırlanta özellikleri: 

Pırlanta’nın 4C Kuralı

Bu; pırlantanın rengini, kesim şeklini, karatını ve berraklığını ifade ediyor. 

  • Kesim 

Pırlantadaki yüzey sayısının fazlalığı –ki buna facet denir- kesim tarzıyla belirlenir. Örneğin; kalp, cushion, baget, kesim gibi pırlantaların facet sayısı, diğer kesim modellerine göre azdır. Bu nedenle parlaklığı diğer kesimlere göre bir miktar daha düşük gözükür. Yuvarlak ya da oval kesim pırlanta modelleri ise daha fazla parlaklığa ve facet miktarına sahiptir. 

Pırlantadaki yüzey sayısı arttıkça ışığı yansıtma kabiliyeti de güçlenir. Bunlar kusurları öteki pırlantalara nazaran daha iyi gizler.

  • Renk 

En beyaz elmas aynı zamanda bulunması en zor elmas türüdür. Bu, en yüksek D derecesiyle karşımıza çıkar. En sarı elmaslar Z grubunda yer alır. 

Ayrıca; E, F, G renk skalasına sahip eşsiz ve nadir beyaz grubuna giren pırlanta çeşitleri de vardır. H-L grubu arasındaki  pırlantalarda tercih edilmekte, bu taşlar hafif soluk beyaz sınıfında yer alırlar.

  • Berraklık 

Pırlantaların berraklık dereceleri IF’den başlar ve I’ya kadar gider. Bir pırlanta berraklık bakımından IF değerine sahipse kusursuz demektir. VVS ve VS berraklığına sahip pırlantalar da temiz kalite sınıfındadır. SI grubu pırlantalarda kusurlar vardır, ancak bu kusurlar sorun olacak seviyede değillerdir. I kategorisindeki pırlantalarda çıplak gözle görülen lekeler mevcuttur.

  • Karat 

Bu, pırlanta ağırlığı demektir. Pırlanta boyutu karata göre belirlenir. Karatın artması maliyeti de yükseltir. 

Bir karat 1 gramın 5’te biridir. İki pırlanta aynı karat değerini taşısa bile çoğunlukla birbirinin aynısı değildir.

En Kaliteli Pırlanta Modelleri İçin Star Kuyumculuk

Sıradışı tasarımlara sahip trend pırlanta tektaşlar ile zengin çeşitlilik sunan firmamız, her tarza kaliteli ürünleriyle hitap ediyor. Titiz işçilik ve mükemmel estetik anlayışı ile ortaya konulan bu ürünler sizlerin için bir tık uzaklıkta.

Gerekli testlerden geçirilip bütün kriterlere uygunluğu doğrulanan pırlantalar, yıllar boyu gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. Günlük hayatınızı ve özel günlerinizi taçlandırmaya aday olan bu pırlantalar Star Kuyumculuk ayrıcalığıyla sizleri bekliyor. 

Pırlanta Mücevher Ürünleri İçin Tıklayın