Karat nedir? Sorusuna kısaca, ‘ağırlık ölçüsü’ şeklinde yanıt vermek mümkün. Pırlantanın karat değeri arttıkça fiyatı da yükseliyor. Öte yandan karat terimi farklı değerli taşlar için de kullanılıyor. 

Karat Nedir? 

Değerli madenlerin ve taşların ölçü birimine karat adı verilir. Bu, 200 mg yani 0,2 grama eşittir. Elmas başta olmak üzere birçok değerli taşın ölçümünde bu birimden yararlanılır. 

Karat, pırlantanın büyüklüğünü ve değerini belirleme noktasında çok önemlidir. Bununla beraber aynı karata sahip iki pırlantanın görüntüsünde farklılık varsa kesim kaliteleri aynı olmadığı anlamına gelir. Pırlanta boyutları ve simetrisi karat ve kesim tarzı ile şekillenir. 

Pırlanta Karat Nasıl Belirlenir? 

Bunun için aşırı hassas teraziler kullanılır. Böylece pırlanta karatı hata payı olmadan tespit edilir. Özel tartılardan yararlanılması oldukça mühimdir. Zira 1 gramın %1’de biri ağırlığına sahip bir pırlantanın karatı dahi çok kıymetlidir. 

Pırlantalarda ağırlık gram cinsinden değil, karat birimiyle söylenir.

  • 1 karattan düşük olan pırlantalarda ağırlık ‘santim’ olarak söylenir. Meselâ 0,20 karat pırlanta 20 santim şeklinde söylenir. 
  • 1 karatın üzerindeki pırlantalar için de aynıdır. Virgülden sonra gelen kısım santim olarak söylenir. Örnek verecek olursak; 1,20 karat pırlanta, 1 karat ve 20 santimdir. 

Pırlanta’da Karat Nedir Sorusu Hakkında Sık Sorulan Sorular 

  • Yüksek Karatlı Pırlanta Daha mı Değerli?

Evet. Bu tür pırlantalar daha değerli ve pahalıdır. Taşın karatı yüksekken diğer değerleri kötüyse fiyat karatına göre sınırlı olacaktır. Bu sebeple taşın genel kalitesi fiyatını belirler. Öte yandan diğer pırlantalara kıyasla oldukça ihtişamlı bir görünüme sahiptir. 

  • 1 Karat Pırlanta Kaç Gram?

Bir karat pırlantanın ağırlığı 0,2 grama denk gelir. Bu ise 200 mg’a denktir. 

  • 1 Gram Kaç Karat?

5 karata tekabül eder. 

Farklı Kesim ve Karat’ta Pırlantalar Star Kuyumculuk Stoklarında

Her bütçeye uygunluk sağlayacak ürünler sunan Star Kuyumculuk, bünyesinde birbirinden özel tasarımlara yer veriyor. Değişik büyüklük ve ağırlıklarda pırlanta modelleri Star Kuyumculuk farkıyla alıcılarına ulaşıyor. 

Prenses kesim pırlanta ve oval pırlanta gibi onlarca çeşit, son derece titiz işçiliğiyle sizlerin hizmetinde. Sunduğumuz bütün ürünlerin eşsiz görünümleri ve işlevsel özellikleri birbirinden farklı olsa da, değişmeyen kalitesiyle hepsini aynı noktada buluşturuyor. O halde model seçeneklerini inceleyerek hem kendiniz hem de sevdikleriniz için mükemmel bir tercih yapma sırası sizde.

Star Kuyumculuk Mücevher Ürünleri İçin Tıklayın