Pırlanta kaç karat olmalı? Sorusunun cevabı kullanım amacına ve seçilecek modele göre değişiyor. Hediye amaçlı alacağınız bir pırlanta ile evlilik teklifi için alınacak pırlanta tektaş, genel olarak farklı özellikler taşır. Karat, pırlantanın fiyatını ve ölçüsünü doğrudan etkiliyor. Bu nedenle pırlanta seçimi yaparken sizin için uygun olan karat ölçülerini bilmeniz gerekiyor. 

pırlanta kaç karat olmalı

 

İdeal Pırlanta Karat Ölçüsü Nedir? 

Pırlanta karat nedir? sorusuna, ‘taşın ağırlığıdır’ diye cevap verebiliriz. Bu kavram büyüklük ile karıştırılsa da, karat ve boyut farklı şeylerdir. 

Bir karat ise gramın 5’te biri olarak karşılık bulur. Başka bir ifade ile 1 karat = 200 miligramdır. Eşit büyüklüğe sahip iki pırlantanın karat ağırlığı, kalitesi ve fiyatı değişiklik gösterebilir. 

Ürünlerin işçilik maliyetleri, satıcı firmanın fiyat politikası gibi sebeplerden dolayı aynı karat ölçüsü ve kalite sınıfında olan pırlantaların fiyatları her yerde farklı olması söz konusudur.

Pırlantanın biçimini karatı değil kesim tarzı belirler. Elbette ağırlık, pırlanta satın alırken bakılacak tek kriter değildir. Berraklığı, tasarımı, rengi de pırlanta seçiminde göz önüne alınması gereken temel unsurlardandır. 

  • Evlenme teklifleri için tercih edilen tektaş pırlantaların 0.30 karat ile 0.90 karat arasında olması idealdir. 
  • Beştaş ve tamtur pırlanta yüzüklerde ise karat ağırlığı, yüzükteki diğer pırlantaların toplam ağırlığını ifade eder. Büyüklük konusunda belli bir sınır yoktur ama parmağınıza uygun boyutta tektaş almanızda önemlidir. Bu nedenle 0.50-2.00 arası karat değerine sahip pırlantalar her parmak ölçüsüne uyum sağlayan model çeşitliliğine sahiptir.
  • Daha yüksek karatlı pırlantalar da vardır. Ancak bütçe konusunda sorunu olmayan kişiler büyük tektaşlara yönelmelidir.

Pırlanta Karat Ölçüleri Nelerdir? 

Eğer pırlanta kaç karat olmalı? Diye kararsızlık yaşıyorsanız, tarzınıza ve bütçenize göre pek çok seçeneğiniz olduğunu bilmelisiniz. Aşağıdaki tektaş karatları çok tercih edilen karat aralığındaki tektaşlardır.

  • 0.25 karat 
  • 0.50 karat 
  • 0.75 karat 
  • 1.00 karat 
  • 1.25 karat 
  • 1.50 karat

Farklı renk, karat ve büyüklüklerde birbirinden güzel pırlanta yüzük çeşitleri için Star Kuyumculuk stoklarındaki tektaşları inceleyebilirsiniz. Tarzınıza uyan en şık modelleri keşfedip satın almak için bizimle iletişime geçin.

Pırlanta Tektaş Ve Mücevher Ürünleri İçin Tıklayın