Pırlanta seçimi nasıl olmalı? Diye merak ediyorsanız berraklık, ağırlık (karat), renk, sertifika gibi hususlara dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Pırlanta son derece pahalı ve değerli bir taş olduğundan, satın alım sürecinin büyük hassasiyet gerektirmesi gayet doğal. Hangi kriterlerin önemli olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. 

 

Pırlanta Seçimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle piyasa araştırması yaparak başlayın. Ortalama fiyat bilgisine sahip olursanız kolayca pazarlık yapabilirsiniz. Pırlantayı evlilik teklifi için alacaksanız  bütçeniz doğrultusunda doğru kararı vermeniz gerekir. Bu nedenle satın alım öncesinde piyasa araştırması yaparsanız pırlantalar ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olursunuz. Ancak bütçe benim için önemli diyorsanız daha uygun modellere yönelmenizde yarar var. 

İşte, pırlanta seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

 

4C Kuralı 

Bu kural; kesim, karat, renk ve parlaklık özelliklerini ifade eder. 

 

  • Kesim: Pırlantaların yüzey yani faset sayısı kesim yöntemine göre değişir. Emerald veya baget kesim pırlantaların yüzey sayısı diğer pırlantalardan daha azdır. Yuvarlak, oval formda tasarlanan pırlantalar ise daha fazla yüzey barındırır. Böylece, kusurları öteki pırlantalardan daha iyi gizleme yeteneğine sahiptir.
  • Renk: Her elmasın rengi bir harf notuyla gösterilir. En beyaz elmas en nadir görülen elmastır. Bu yüzden pırlanta en yüksek D derecesiyle karşımıza çıkar. D, E, F, G, dereceli pırlantaların diğerlerinden daha değerli olduğu bilinmektedir.
  • Berraklık: Elmaslarda yapısı gereği bazı kusurlar bulunur.  Pırlantaların berraklık seviyesi IF’den başlar, I’ya kadar devam eder. ‘IF’ değeri kusursuz pırlantalar için kullanılır. I grubu pırlantalarda ise gözle görülür lekeler vardır. VVS ve VS  berraklıklar da mevcuttur ancak yüksek kalite sınıfı olduğu için fiyatı yukarı taşır. Parlaklık düzeyi SI olan pırlantalar fiyatından dolayı daha sık tercih edilir.
  • Karat: Pırlanta seçimi nasıl olmalı? Diye merak edenlerin üzerinde en çok durması gereken hususlardan bir diğeri pırlantanın ağırlığıdır. Boyutu belirleyen şey karat oranıdır fakat maliyetin en önemli unsurudur. Ağırlığın artması hâlinde maliyet buna paralel olarak artar. Karat derecesi gramın 5’te biri formülüyle hesaplanır. 

Pırlantaların güvenilirliğini, kalitesini tescilleyen belgeye pırlanta sertifikası denir. Pırlanta sertifikasını yetkili kurumlar verir, bu yüzden pırlanta sertifikasında dünyada sözü geçen önemli firmalar mevcuttur. Söz konusu sertifika, pırlantanın gerekli niteliklere sahip olduğunun, test edilip onaylandığını doğrular. 

En sık kullanılan pırlanta sertifika çeşitlerinden bazıları şunlardır: 

  • HRD 
  • GIA 
  • IGI 

Pırlanta Yüzük Seçimi Nasıl Olmalı? 

Eğer pırlanta seçimi nasıl olmalı? Derken kastettiğiniz şey yüzük ise, özellikle parmak yapısını göz önünde bulundurmalısınız. Parmak yapısı kalın olanlar daha dolgun fakat estetik modelleri tercih etmelidir. Böyle yapmak yüzüğün parmağınızda daha güzel görünmesini sağlar.

Fakat ince yapılı, uzun parmaklara sahipseniz biraz daha ince yapılı yüzükleri tercih etmeniz doğru olacaktır.

Pırlanta yüzük seçimi nasıl olmalı sorusunun cevabını öğrendiğinize göre şimdi bunu uygulama vakti! Her çeşit mücevher ihtiyaçlarınıza karşılık, aradığınız ürünleri bulabileceğiniz mağazamızı ziyaret edin. Dilerseniz online alışveriş için web sayfamızı da kullanabilirsiniz. Kendiniz ve sevdikleriniz için aradığınız modelleri burada, kaliteli işçiliklerle üretilen ürünlerin avantajlarından yararlanarak pırlantanın eşsiz ışıltısına sahip olabilirsiniz.

Tektaş Pırlanta Fiyatları İçin Tıklayın