Pırlanta ve altın farkı nedir? Sorusunun cevabı gayet açık: Pırlanta, elmastan üretiliyor. Altın ise başlı başına farklı bir maden. 

Fakat ikisinin de ne kadar değerli olduğuna, takı ve aksesuarlara çok yakıştığına şüphe yok. İkisi de tektaş modellerinde başrolü paylaşıyor. 

Tam bu noktada akla şöyle bir düşünce geliyor: Pırlanta tektaş mı altın tektaş mı? 

Elmas ve Pırlanta Farkı Nedir? 

Esasen ikisi de aynı. Her pırlanta, aynı zamanda bir elmas. Ancak her elmas bir pırlanta değil. Pırlantanın doğadaki ham hâline elmas deniyor. Onun işlenmesiyle pırlanta elde ediliyor. 

Buna göre pırlantanın kadim geçmişi milyarlarca yıl öncesine dayanıyor. Şöyle ki; yerin derinliklerinde bulunan karbon atomları yüksek basınç ve ısı altında birbirine bağlanıyor. Böylece elmas oluşuyor. 

İşte pırlanta, bu elmaslardan doğuyor. –Deyim yerindeyse- tabiat ananın kalbinden fışkıran bu hazine, birçok zorlu aşamadan sonra pırlanta hâlini alıyor. 

Pırlanta ve elmas farkı sahip olduğu niteliklerden geliyor: 

  • Elmasın alt kısmı düz ve kesim yüzeyi az. 
  • Pırlantanın alt tarafı kubbe gibi ve kesim yüzeyi elmastan daha çok. 
  • Pırlanta, ışığı elmastan daha iyi yansıtabiliyor. 

Elmas Nedir? 

Elmas; karbon atomlarının oluşturduğu, üç boyutlu kristal yapılı bir taş. Mohs sertlik skalasındaki en yüksek değere sahip. (10) 

Öyle ki, dünyadaki tüm malzemeleri çizebilecek güçte. Üstelik kendisini asla çiziğe uğratmadan. Ayrıca elmas, alkali veya asidik yapıdaki hiçbir kimyasaldan zarar görmüyor. 

Elmas Nasıl Pırlanta Oluyor? 

Bunların pırlantaya dönüşmesi, her adımında binbir emek sarf edilen uzun bir süreç gerektiriyor. Sanatkârlar elması özenle işliyor, farklı formlarda şekillendiriyor ve böylece göz kamaştıran pırlanta modelleri ortaya çıkarılıyor. Ancak pırlantanın ışığının iyi olması sadece kesimle ilgili değil maden kalitesiyle de ilgilidir.

Elmasların 57 fasetli hâline pırlanta deniyor. Değerli taşların ışığı yansıtma özelliğine sahip olan açılı yüzeyleri ‘faset’ olarak adlandırılıyor. 

Bu kesim tarzında üç temel bölüm öne çıkıyor: 

  • Kemer 

Pırlantanın sağlam durmasını sağlıyor. Parlatılmış yani cilâlı veya doğal olabiliyor. İnce kemerli pırlantaların mıhlama işçiliği esnasında azda olsa dezavantajları mevcut. 

  • Külâh 

Burası kemerin alt tarafında konumlanıyor. 24 faset içeren külâh, pırlantanın içerisine giren ışığı dışarı yansıtıyor. Böylelikle ışık taştan geri çıkıyor ve parlaklık optimum düzeye geliyor. 

  • Taç (Kemerin üstünde yer alan kısım): 

Taç bölümündeki parlaklık ve yansıma daha fazla oluyor. Çünkü burası 33 tane faset içeriyor. O yüzden pırlantanın diğer noktalarına kıyasla daha beyaz bir görünüm arz ediyor. 

Ek Bilgi: Pırlanta yapısında bulunan kemerin bir uçtan öteki ucuna kadar ölçüsü, ‘çap’ diye adlandırılıyor. Tabladan itibaren külâhın ucuna kadar devam eden yükseklik ise ‘derinlik’ adını alıyor. 

Pırlantalar elmasın ışıltısını ve zarafetini üzerinde hakkıyla taşıyor. Sonsuz aşkın, güzelliğin, sevginin ve saflığın sembolü olan pırlanta; güç, zenginlik ve gurur gibi kavramları da sembolize ediyor. 

Normal Tektaş ve Pırlanta Tektaş Farkı Nedir? 

Özellikler ve fiyatları bakımından pırlanta tektaş farkları oldukça belirgin. Pırlanta tektaş yüzüklerde de ve altın tektaşlarda da çoğunlukla 14 ve 18 ayar altın kullanılıyor.

Eğer yalnız tektaş ifadesini görüyorsanız muhtemelen zirkon taş kullanılarak üretilmiş bir tektaştır. ‘Tektaş pırlanta’ ibaresi mevcutsa, o zaman taş tercihi pırlantadan yana kullanılmış demek. 

Bu durum; üçtaş, sırataş, tamtur vb. yüzük çeşitleri için de geçerli. 

Peki normal tektaş ile pırlanta tektaş farkı ne? 

  • Değeri 

Zirkon, pırlanta görünümü vermek için kullanılan bir taş. Ancak değerli taşlar kategorisinde yer almıyor. Bu, bir çeşit cam ve fiyatı daha uygun. 

  • Yaygınlık 

Zirkon taş insan yapımı kristal ve seri üretim mâmülü. Oysa pırlanta, binbir güçlükle çıkarılan elmas sayesinde üretiliyor. Bu nedenle kıymeti çok daha fazla.

  • Kararma 

Zirkon ilk zamanlarda ışıltılı görünür, fakat bir müddet sonra üzerinde siyah lekeler oluşuyor ve kararmaya başlıyor. Pırlantada böyle bir durum yok. Evde yapılan bakım dahi onu temizlemeye kâfi geliyor. Parlaklığından bir şey kaybetmiyor. 

  • Sertifika 

Pırlantalar sertifikalı olarak satılıyor. Sertifikada pırlantaya ait bütün detaylar bulunuyor. Zirkon taşın bu şekilde bir ayrıcalığı yok. Özetle pırlanta ve altın farkı yukarıda açıkladığımız unsurlara göre sınıflandırılır.

Pırlanta mı Altın mı?

İster küpe, ister kolye, ister yüzük veya bileklik… Star Kuyumculuk, pırlanta takı alanındaki her ihtiyaca yanıt veriyor. Pırlanta tektaş yüzükler ve ihtiyacınız olan her türlü mücevher için bizimle iletişime geçin.

Pırlanta Tektaş Ve Mücevher Ürünleri İçin Tıklayın