Pırlanta yüzük fiyatları özellikle evlilik hazırlığı yapanlar için önemli bir detay. Bu nedenle bütçe dostu pırlanta arayışına girenler çözümü makul olacak karatta, fakat berraklık seviyesi daha düşük pırlantalara yönelmekte buluyor. Çünkü söz konusu ürünler karat ve kalitesi yüksek pırlanta modellerine göre nispeten uygun fiyatlı. 

Ancak tabii ki pırlanta alırken ucuz olsun diye kaliteyi gereğinden fazla aşağıya çekmemelisiniz. Fiyatlara etki eden faktörleri bilirseniz, kârlı ve kaliteli bir alışveriş yapmanız kolaylaşacak. 

Pırlanta Yüzük Fiyatları Neye Göre Belirlenir? 

Bu ürünlerde fiyatlandırma; kesim, renk, karat (ağırlık) ve berraklık şeklindeki 4 kritere göre yapılıyor. Saydığımız hususlar kısaca ‘4C kuralı’ olarak biliniyor. 

Pırlantaların hiçbiri diğerinin aynısı değil. Çok benzeseler dahi, ince nüanslarla birbirinden ayrılıyorlar. Bunun için aynı model pırlantalar değişik fiyatlarla karşımıza çıkıyor. 

Zamansız şıklığın öncülerinden olan pırlanta yüzükler erkeklerin sevgisini ifade etme biçimi, kadınların hayallerini süsleyen eşsiz bir güzellik… En değerli hediyelerin başında gelen pırlanta yüzük evlilik tekliflerinin de vazgeçilmezi.  Hâl böyleyken pırlantanın en lüks takılar içinde yer alması gayet doğal. Ancak bu, ekonomik fiyatlı pırlanta modelleri bulmaya engel değil. 

Doğru fiyata pırlanta almak için dikkat edilmesi gerekenler nedir?

Ağırlık (Karat) 

Yüzüğün karat oranı arttıkça maliyeti de artış gösteriyor. Fazla masraf etmek istemiyorum diyorsanız karatı düşük modellere yönelmeniz önerilir. Ancak kriter oluştururken denge kurmanız önemli çünkü karatı fazla düşürmek doğru olmayabilir. Bu nedenle kriter önceliğiniz karat, renk ve berraklık sıralamasına göre olmalı ve buna göre seçim yapmalısınız.

Berraklık 

Elmaslarda fiyatı renkle birlikte en çok artıran deatay taşın lekesiz oluşudur. Büyüklükleri aynı olan iki elmasın fiyatı arasında, taşın damarlı yapısına ve leke durumuna göre ciddi farklılıklar göze çarpabiliyor. 

Pırlantaların hepsinde karbon kristallerinin minik izlerine rastlamak mümkündür. Lekelerin büyük bir kısmı ancak çok güçlü bir mercek altında gözlemlenebilir. 

Berakklıklar; Flawless, Vvs, Vs, Sı, P sınıfı olarak ayrılmışlardır. Ayrıca pırlanta’da 4C sayfamızı ziyaret ederek detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kesim 

Pırlantanın göz kamaştıran ışıltısı kesimine bağlı. Elmasların doğal yapısından kaynaklanan unsurlar renk ve berraklıklarıdır. Fakat kesim insan eliyle yapılan bir detay, bu nedenle mümkün olan en iyi kesim taştan en iyi ışığı almanızı sağlar. 

Pırlantaların yüzeyindeki ışığı yansıtabilen açılı yüzeylerin her birine faset denir. Bu yüzeylerin doğru orantılı simetrik olması simetri verisini belirler. Kesim esnasındaki kesim kalitesi parlatma verisini belirler. Taşın tabla, taç, kemer, külah kısımlarının aldığı oranların toplam değerlendirilmesinde ise kesim sonucu ortaya çıkar.

Renk 

D renk grubunda yer alan pırlantalar diğerlerine göre daha pahalı oluyor. Çünkü bunlar nadir bulunan renk sınıfında. Ayrıca; E, F, G, H gibi farklı renk derecesine sahip pırlantalar da mevcut. 

Renk kategorisi Z harfine kadar gidiyor. 

‘J’ sınıfı pırlantalar ‘renkli beyaz pırlanta’ olarak bilinirler. ‘H’ ve ‘I’ grubundaki pırlantalar da beyaz renkli pırlantalar olarak ön plana çıkıyor.

Pırlanta yüzük fiyatları konusunda zengin çeşitlilik sunan Star Kuyumculuk, her tarza hitap etmeyi ve her bütçeye uygunluk sağlamayı başarıyor. Kısıtlı bir alım gücüne sahipseniz, kendinizi ve sevdiklerinizi pırlantanın ışıltısından mahrum bırakmanıza gerek yok. Öyleyse şimdi üstün kaliteden ve makul tekliflerden yararlanmanızın tam sırası! 

Pırlanta Yüzük Fiyatları İçin Tıklayın