Birçok geometrik kesim şekillerinde tektaşlar mevcuttur. En güzel kesimlerden birisi ise ‘kare kesim’ yani prenses kesim tektaş modelidir.
Geometrik yapısından dolayı yuvarlak pırlanta kesim tektaşlarda olduğu gibi çap ölçütünden büyüklük değerlendirmesi daha kolaydır.
Çünkü pırlantada yuvarlak kesim tektaşların dışındaki taşlar fantezi kesim pırlanta grubunda olduğundan oval, markiz, kalp, cushion, prenses, damla gibi kesim çeşitlerinin şekilleri yuvarlak pırlantadan farklı olarak en ve boy ölçüsüne bakılarak değerlendirilir ve mücevher üretim aşamasında imal edileceği kalıplar ölçü üzere tasarlanır.

Kare Tektaş Modelleri

Fantezi kesim pırlanta grubundaki taşlarda en ve boy ölçütü bakımından bir kritere bağlılık yoktur. Bunun nedeni yuvarlak pırlanta kesimde olduğu gibi oranlar verilerinin olmamasıdır.
Oranlar, rakamsal verilerinin karşılığı olmadığından fantazi pırlanta kesim gruplarında belirtilmezler.
Yani Excellent, Very Good, Good, Fair gibi kavramlar fantazi kesim pırlantalarda yoktur. Fantezi kesim tektaş sınıfındaki tüm taşlar pırlanta kesim tektaş modeline göre üzerinde daha az sayıda aynalar bulundurur.
Ayna sayısındaki değişiklik fantezi kesim grubundaki taşlarda bir miktar ışık kaybı ile sonuçlanmıştır.
Işık kaybı pırlanta kesim tektaş modeline göre kıyaslanarak ifade edilmiştir. Esasında ışık kaybının en önemli kuralı elmasın kesim aşamasındaki genel işçiliğinin iyi olmasıdır.

Neden Fantezi Prenses Tektaş?

Dünyada genel olarak yuvarlak pırlanta kesim tektaş modeli daha çok tercih edilen tektaş modelidir.
Pırlanta tektaşlarda keza mücevher takı setlerinde istatistik olarak yuvarlak kesim pırlanta daha çok tercih bir kesimdir. Fakat ilgi çekici yapısı ve trend bir tektaş olması açısından prenses kesim pırlantalarda tercih edilmektedir.
Fakat prenses kesim şekli, estetik görüntüsünün etkisiyle mücevherlerde karma olarak kullanılıyor.

Prenses Kesim Tektaşlar İçin Tıklayın