Sertifikalı pırlanta nedir? Güvenilirliği, kalitesi onaylanmış tüm özellikleri gerekli testlerden geçirilip doğrulanmış pırlanta çeşididir. Bu sertifikaların GIA, HRD, IGI gibi daha çok tercih edilen türleri vardır.

Uluslararası geçerliliğe sahip pırlanta sertifikaları, pırlantanın gerçek olduğunu gösterir ve bu özel taşın nitelikleri hakkında ayrıntılı bilgi verir. 

Pırlanta Sertifikası Nedir? 

Pırlantanın değerini belirleyen en önemli ölçütlerden biri sertifikalardır. Bu belge; pırlantada berraklık (clarity), renk (colour), kesim (cut) ve karat (carat) yani 4C özelliklerini doğrular. Pırlantaların kalite kontrol belgesi olan sertifikalar pırlantanın ölçülerini, cilâ kalitesini, oranlarını da gösterir. Sertifikası olmayan pırlantaların değerlendirmesi yorumlamaya açıktır diyebiliriz. Ancak uzman bir kuyumcunun yapacağı analiz, pırlantanın ön raporunu çıkartmak için yeterlidir.

Uluslararası pırlanta sertifikaları mücevher sertifikası ve taş sertifikası olarak gruplandırılır. 

  • Taş Sertifikası 

Pırlantaların mücevherlere takılmadan evvel incelenip değerlendirildiği sertifika türüdür. Bu sertifika bağımsız bir kuruluş tarafından verilir. Taşların mücevherleri moda trendlerine bağlı olarak değiştirildiğinde bile sertifikanın geçerliliği bozulmaz. 

  • Mücevher Sertifikası 

Bu ise mücevherin bir bütün hâlinde ele alınıp değerlendirmeye tâbî tutulduğu sertifika çeşididir. Pırlantaya uygulanan çeşitli analiz yöntemleri taşın detaylandırılmasına olanak tanır.

Pırlanta Sertifikası Önemi 

Pırlanta sertifikasının avantajları güvenli pırlanta alışverişi yapmak isteyenleri yakından ilgilendirir. Bu nedenle sertifika, aldığınız pırlantanın sahte olup olmadığını size ispatlayan bir belgedir.

Pırlantalar sertifikalandırılırken laboratuvarlarda objektif testlerden geçer. Mikroskoplar ile gözlem yapılarak derece verilen pırlantalar gemologların ayrı ayrı onayından geçer.

Berraklık bilgisi özel merceklerle elde edilirken renk seviyesini belirlemek için elmas, inceleme ışığı altında birkaç gemoloğun gözle incelemesinden geçtikten sonra tanımlaması yapılır. Fakat son dönemde renk tanımlamaları için de teknolojik cihazlar geliştirilmiştir.

Kuyumcular böyle detaylı ve hatasız incelemede eksik kalabilir bu nedenle sertifikalı pırlanta modellerinden tercih etmek daha doğrudur. Bu sertifikalarda yanılma payı hemen hemen yoktur. Tespit edilen bütün özellikler tamamıyla doğruyu yansıtır. Fakat bilinmeyen bazı laboratuvarların bu konuda yetersiz kaldığını söylemekte yarar var.

Pırlantayı değiştirip, pırlanta yüzüğünüzü büyütmek istediğinizde sertifika size bir miktar kolaylık sağlar ancak bu fiyatında bir standart sağlamaz. Bu nedenle sertifikanın taş için tamamen bir kimlik anlamına geldiğiniz söyleyebiliriz.

Sertifikalı Pırlanta Nedir Ve Hangi Bilgileri İçerir? 

  • Hangi tarihte sertifikalandığı 
  • 4C kriterleri açısından taş özellikleri 
  • Taşın simetri ve cilâlanma kalitesi 
  • Kesim derecesi 
  • Rapor numarası 
  • Şekil bilgileri onlardan bazılarıdır. 

Pırlantalar da genellikle 0.30 karatın altındaki taşlara satıcılar sertifika verir. Fakat 0,3 karattan daha büyük bir taş kullanılmışsa, genellikle uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifikası vardır.

Pırlanta Sertifikası Nedir Çeşitleri Nelerdir?

Pırlanta sertifika çeşitleri belgeyi hangi kuruluşun verdiğine göre değişir. Şöyle ki: 

HRD Pırlanta Sertifikası 

Bu, Antwerp adlı bir kuruluş tarafından sağlanır. Dünyadaki en popüler pırlanta merkezlerinden Antwerp/Belçika’da bulunan kuruluş, global çapta pırlanta derecelendirmesi yapar.

GIA Pırlanta Sertifikası 

Bu kısaltmanın açılımı, ‘Gemological Institute of America’ şeklindedir. Amerika merkezli bu kuruluşun sertifikaları da tüm dünyaca kabul görür. 

IGI Pırlanta Sertifikası

Yine Belçika merkezli bir kuruluş olan IGI, elmas sertifikasyonu konusunda tüm dünyada ve özellikle belçika pazarında rağbet gören kaliteli bir şirkettir. Sertifikalı pırlanta almak isteyenler için akla gelen ilk üç firmanın sertifikasından biridir. 

Şeffaf, hızlı ve keyifli pırlanta alışveriş içi doğru yerdesiniz. Star Kuyumculuk küpe, kolye, yüzük ve benzeri tüm takı ürünlerinde arzu edeceğiniz tüm mücevher ihtiyaçlarınıza cevap veriyor.

Pırlanta Mücevher Ürünleri İçin Tıklayın