Tektaş pırlanta fiyatları elmasta birçok kriter verilerinin değişkenliğine bağlı olarak değişmektedir. Fiyat değişimlerini etkileyen en önemli unsurlar pırlantanın 4C kavramına bağlı olarak şekillenir. (Detaylı bilgilendirme için sayfamızda bulunan Pırlantada 4C ile ilgili kısma göz atabilirsiniz) 4C kuralını kısaca ifade edersek, 4C kuralını belirleyen unsurlar, elmasın kesilmeden doğadan ham hali ile çıktıktan sonra elmas kesim atölyesinde elmas kesim ustasının yaptığı işçiliğin karşılığında taşın aldığı kalite kriter verileridir.

Tektaş Pırlanta Fiyatları

Yazımızın başında ifade ettiğimiz gibi tektaş pırlanta fiyatını belirlemede ilk unsur 4C verileridir. 4C verilerinin içinde ise fiyatı belirlemede önem arz eden sıralama mevcuttur. İlk öncelikli veri karat, ikincisi renk, üçüncüsü berraklık(yani taşın iç temizliği),dördüncüsü ise kesim verisidir. İfade ettiğimiz sıralamada taşın fiyatının almış olduğu kalite verilerine göre doğru orantılı olarak artması veya azalması beklenir. Tektaş pırlanta fiyatlarında yuvarlak kesim bir pırlanta ile fantezi kesim grubuna girecek bir tektaş pırlantanın fiyatı genel olarak aynı değildir.

Tektaş Pırlanta Modelleri

Örneğin; Birebir aynı kalite ve ağırlıkta bulunan iki adet tektaşta birisi yuvarlak kesim pırlanta iken diğeri fantezi kesim grubuna giren oval kesim pırlanta olursa fiyatları aynı seviyede olmayacaktır. Yuvarlak pırlanta kesimin oval kesime göre fiyatının bir miktar daha yüksek olması beklenir. D renk pırlantada en yüksek renk seviyesidir, en üst renk seviyesinin D harfinden başlamasının nedeni “Diamond” kelimesinin baş harfinin D olmasından kaynaklıdır.
Renk skalası D renk seviyesinden alfabetik sıraya göre aşağı doğru devam eder.

Tektaş Pırlanta Özellikleri

Berraklıkta ise “Loup clean” seviyesi en yüksek yani taşın hiçbir iç kusurunun olmadığı en temiz halinin karşılığıdır.
Taşın iç kusursuzluğunun en düşük kalite karşılığı P1 seviyesidir.
Bir taşa loup olmadan çıplak gözle baktığınız zaman taşın herhangi bir noktasında bir kusur gözlemleniyorsa P1 seviyesindedir. P2,P3 verileri de mevcuttur. Bu seviyelerdeki taşlarda taş içindeki kusurlar fazlasıyla belli olmaya başlar. Hem renk hem de berraklıkta en iyi kalite verisinden en düşüğe kadar devam eden kalite kriterlerinin durumuna göre tektaş pırlanta fiyatlarında değişkenlikler gözlemlenir. Karat yani taşın ağırlığından sonra renk ve berraklık verileri tektaş pırlanta fiyatını belirleyen en önemli unsurlardır.

Ayrıca tektaş pırlantanızın, üretimini istediğiniz altın modellerinin de fiyat üzerinde etkisi mevcuttur fakat sınırlıdır.
Burada fiyata etki edecek değişkenler ise tercih edeceğiniz altın modelinin ağırlığı, ayarı, işçiliği gibi parametreler ile sınırlanmıştır. Tektaş pırlanta fiyatlarını etkileyebilecek temel faktörleri sıralamaya çalıştık, mümkün olabilecek en kaliteli tercih, uygun fiyat ve en doğru seçenekleri görüp değerlendirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizden fiyat almadan pırlanta tektaş tercihinizi yapmayın.