Tektaş pırlanta fiyatları elmasta birçok kriter verilerinin değişkenliğine bağlı olarak değişmektedir. Fiyat değişimlerini etkileyen en önemli unsurlar pırlantanın 4C kavramına bağlı olarak şekillenir. (Detaylı bilgilendirme için sayfamızda bulunan Pırlantada 4C ile ilgili kısma göz atabilirsiniz) 4C kuralını kısaca ifade edersek, 4C kuralını belirleyen unsurlar, elmasın kesilmeden doğadan ham hali ile çıktıktan sonra elmas kesim atölyesinde elmas kesim ustasının yaptığı işçiliğin karşılığında taşın aldığı kalite kriter verileridir.

Tektaş Pırlantada Kriterler

Yazımızın başında ifade ettiğimiz gibi tektaş pırlanta fiyatını belirlemede ilk unsur 4C verileridir. 4C verilerinin içinde ise fiyatı belirlemede önem arz eden sıralama mevcuttur. İlk öncelikli veri karat, ikincisi renk, üçüncüsü berraklık (yani taşın iç temizliği), dördüncüsü ise kesim verisidir. İfade ettiğimiz sıralamaya göre tektaşın fiyatı doğru orantılı olarak artar yada azalır.

Tektaş Pırlanta Şekil Ve Kalitler

Tektaş pırlantada yuvarlak kesim pırlanta ile fantezi kesim tektaş pırlantanın fiyatı genel olarak aynı değildir. Örneğin; Aynı kalitedeki iki adet tektaşın biri yuvarlak diğeri fantezi kesim ise fiyatı aynı olmaz. Bu nedenle yuvarlak pırlanta kesim, fantezi kesim elmaslara göre bir miktar daha yüksek fiyatlıdır. D renk pırlantada en yüksek renk seviyesidir, en üst renk seviyesinin D harfinden başlamasının nedeni “Diamond” kelimesinin baş harfinin D olmasından kaynaklıdır.
Renk skalası D renk seviyesinden alfabetik sıraya göre aşağı doğru devam eder.

Berraklıkta ise “Loup clean” en yüksek yani taşın hiçbir kusurunun olmadığı en temiz halinin karşılığıdır.
Taşın iç kusursuzluğunun en düşük kalite karşılığı P1 seviyesidir.
Bir taşa çıplak gözle baktığınız zaman taşın herhangi bir noktasında bir kusur gözlemleniyorsa P1 seviyesindedir. P2,P3 verileri de mevcuttur. Bu seviyelerdeki taşlarda taş içindeki kusurlar fazlasıyla belli olmaya başlar. Renk ve berraklık en iyi kalite verisinden en düşüğe devam eder. Bu nedenle kalite seviyesine göre tektaş pırlanta fiyatlarında oldukça farklılıklar vardır. Karat’tan  sonra renk ve berraklık verileri tektaş pırlanta fiyatını belirleyen en önemli unsurlardır.

Ayrıca tektaş pırlantanızın, üretimini istediğiniz altın modellerinin de fiyat üzerinde etkisi mevcuttur fakat sınırlıdır.
Fiyata etki edecek değişkenler ise tercih edeceğiniz taşın genel özellikleri, altın ağırlığı, ayarı, işçiliği olarak özetlenir. Tektaş pırlanta fiyatlarını etkileyebilecek temel faktörleri sıralamaya çalıştık, mümkün olabilecek en kaliteli tercih, uygun fiyat ve en doğru seçenekleri görüp değerlendirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizden fiyat almadan pırlanta tektaş tercihinizi yapmayın.

Tektaş Pırlanta Fiyatları İçin Tıklayın