tektaş pırlanta renkleri
Tektaş pırlanta renkleri, evlilik teklifi ve nişan yüzükleri gibi özel anlarda tercih edilen en değerli ve nadir taşlardan biridir. Pırlanta renkleri, D’den Z’ye kadar renk sıralamasında birbirinden ayrılmıştır. D, en yüksek ve en arzu edilen renk derecesidir ve pırlantanın tamamen renksiz olduğunu gösterir. Z ise, renksiz beyaza göre daha az tercih edilen bir taştır. Ancak bu taşları satın alan insan sayısı da oldukça fazladır. Pırlanta renk skalasında, D’den J’ye kadar olan renk dereceleri, “renksiz” olarak kabul edilir ve bu nedenle de en çok tercih edilen renklerdir. K, L ve M renk dereceleri, “hafif renkli” olarak kabul edilir ve açık bir sarı tonu sergiler. N’den Z’ye kadar olan renk dereceleri ise, “koyu sarı” olarak kabul edilir ve daha belirgin bir sarı tonu sergilerler.

Tektaş pırlanta seçerken renklerin birbiri arasındaki farkları anlamanız için uzmandan bilgi alarak karar vermenizi tavsiye ederiz. Daha yüksek renk derecelerine sahip olan pırlantalar, genellikle daha pahalıdır. Ancak, her zaman en yüksek renk derecesine sahip pırlantaları tercih etmek zorunda değilsiniz. Diğer faktörler, örneğin kesim, berraklık ve karat ağırlığı da pırlanta seçiminde önemli bir rol oynar.

Pırlanta Renk Seçimi

Tektaş Pırlanta renkleri, pırlantanın doğal oluşumu sırasında ne kadar az mineral, özellikle azot bulunduğuna bağlıdır. Azot içeriği arttıkça, pırlanta daha sarı veya kahverengi tonlu hale gelir. Ancak, pırlantanın berraklığı da rengini etkileyecek öneme sahiptir. Bir pırlantanın berraklığında önemli bir leke varsa, bu leke pırlantanın rengini değiştirip rengine etki eder.

Tektaş pırlanta seçerken, en yüksek renk derecelerine sahip pırlantaların fiyatının daha yüksek olabileceğini unutmamalısınız. Ancak, daha düşük renkli pırlantalar da son derece güzeldir, daha uygun fiyatlarla sunulurlar. Pırlantanın renk seçiminde bütçe önemli olsada kullanıcının zevki ön planda kalır. Bir kişi küçük ama yüksek renk pırlanta isterken başka biri daha büyük fakat rengi olan bir pırlanta tercih eder. En yüksek kalitede pırlantaları tercih etmek en iyi seçenek değildir. Çünkü diğer faktörler, örneğin kesim, berraklık ve karat ağırlığı da pırlanta seçiminde çok önemlidir. Sonuç olarak, Tektaş pırlanta renkleri, pırlantanın oluşumu sırasında mineral içeriği ve berraklığına bağlı olarak değişir.

Tektaş Pırlanta Renk Önemi

Pırlanta rengi, pırlantanın berraklığındaki doğal kusurlarla da birlikte değerlendirilmelidir. Bir pırlanta yüksek renge sahip olsa bile, küçük ama önemli bir detay güzelliğini baskılamaya yeterlidir. Bu nedenle, pırlanta seçerken renk ve berraklık arasında bir denge kurmak önemlidir.

Pırlanta seçiminde renk ve diğer faktörlerin genel değerlendirlmesi gerekir. En yüksek renge sahip pırlantalar eşsiz beyazlıktadır, parlak görünürler, ancak bu pırlantalar son derece pahalıdır. Daha düşük renge sahip pırlantalar da son derece güzeldir, daha uygun fiyatlarla sunulurlar. Pırlanta seçiminde renk, pırlantanın berraklığındaki doğal kusurlarla birlikte değerlendirilmelidir. Pırlanta seçimi yaparken, renk, berraklık, kesim ve karat gibi detaylarda dikkate alınmalıdır.

Tektaş Pırlanta Fiyatları İçin Tıklayın